Prečo sa oplatí byť katolíkom

Prečo sa niekedy katolící boja priznať ku svojej viere, prečo sa hanbia? Nemám teraz na mysli nejaké ostentatívne postávanie na rohoch ulíc, ohlasovanie v Hyde Parkoch a na iných tribúnach. Asi by si takýmto šoumenstvom veľké sympatie nevyslúžili, a vôbec nie som si istý, či by to bol taký pravý, katolícky štýl. Prečo sa ale ostýchajú vyjsť von so svojou vierou napríklad pri bežnom rozhovore s kolegom, s kamarátom pri pive a podobne, keď je na to vhodná príležitosť?

 

Je za tým vírus politickej korektnosti? Plat a náboženstvo sú dnes nepreniknuteľné tabu. Prehnaná úzkostlivosť? Falošná tolerancia a falošný ekumenizmus s útekom od vlastného tieňa? Byť katolíkom predsa neznamená popierať právo na slobodu príslušníkov iného vyznania.

 

Pravdou je, že byť katolíkom nie je populárne, lebo väčšinu útokov na kresťanskú vieru si odnesie Katolícka Cirkev. To je však len taký vonkajší dôvod, ten vnútorný sa skôr skrýva v tom, že učenie Cirkvi ako ucelený súbor, je jednoducho náročné a vyžaduje si chlapskú odpoveď.

 

Prečo sa teda oplatí byť katolíkom? Na tejto stránke si možno prečítať 150 dôvodov prečo byť katolíkom. Myslím, že by sa dalo vymenovať ďalších 1500, pretože katolicizmus je natoľko univerzálny, že dokáže pojať ľudí najrozmanitejšieho veku, vzdelanostnej úrovne, sociálneho postavenia. Svätci sa od seba na jednej strane veľmi odlišovali, a pritom mali tak veľmi veľa spoločného v Duchu Svätom.

 

Skúsme si však vystačiť s jediným dôvodom, ktorý možno zahrňuje väčšinu tých ostatných. A je to veľmi pragmatický dôvod. Byť katolíkom sa oplatí, lebo v Katolíckej Cirkvi sa nachádza plnosť prostriedkov spásy. Je to vyznanie pravej a úplnej viery, úplný sviatostný život a vysvätená služba v apoštolskom nástupníctve.

 

Neznamená to, že katolík má vždy pravdu, alebo pápež má vždy vo všetkom pravdu. Plnosť prostriedkov spásy znamená, že tieto sú vždy k dispozícii človeku.

 

Myslím, že to je oslobodzujúci moment pre katolíkov. Nemusia, a nesmú sa vyvyšovať nad ostatné vierovyznania, nesmú sa vyvyšovať ani nad neveriacimi. Ale rovnako sa nemusia ani ostýchať, hanbiť sa, obávať sa, že priznaním sa k svojej viere urazia ľudí, ktorí ich vieru nezdieľajú. Ten pragmatický postoj je jasný – kde je plnosť prostriedkov, tam ich jednoducho treba využívať.

 

 

Foto – http://www.opusdei.org/

 

 

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s