Praktická spiritualita pre každého

Keď sa povie vnútorný život, alebo duchovný život, väčšine ľudí sa vybaví stereotypnáEric Sammons predstava sliepňajúcich sviečok, kláštorných múrov, prípadne gregoriánskych chorálov. Laickí kresťania by neraz tak radi prenechali tento džob len na rehoľníkov a kňazov. O tom, že bohatý vnútorný život by mohol viesť aj laik, dnešný uponáhľaný človek 21. storočia, už vie oveľa menej ľudí. Samozrejme laik – ženatý, vydatá – nepôjde do kláštora, ale žije – jednoducho tam kde žije, v tých najrozmanitejších povolaniach, profesiách a životných situáciách. A o to vlastne šlo na II. Vatikánskom koncile – o všeobecné povolanie ku svätosti.

Eric Sammons (foto) vo svojej knihe ,,Svätosť pre každého – Praktická spiritualita svätého Josemaríu Escrivá“, hovorí o tom, ako zakladateľ Opus Dei, svätý Josemaría, oživil toto posolstvo všeobecného povolania ku svätosti. Posolstvo, ktoré tak naplno prežívali prví kresťania. Sv. Josemaría bol pápežom Jánom Pavlom II. označený za ,,svätca obyčajného života“. Jeho spirituálne dedičstvo spočíva v tom, že každý veriaci človek – s pomocou Božej milosti – môže dosiahnuť svätosť prostredníctvom svojho obyčajného, každodenného života a svojej práce.

Eric Sammons vo svojej knihe podrobnejšie rozoberá jednotlivé praktické kroky, ako pracovať na posväcovaní svojho života, napriek hektickému životnému štýlu, vo svete plnom rozptýlení a pokušení. Sústreďuje sa hlavne na tieto súčasti každodenného životného plánu:

  • byť kontemplatívnym človekom uprostred rušného sveta,
  • viesť život modlitby,
  • uvedomovať si Božiu prítomnosť,
  • mať svoj ,,plán“ úkonov viery a zbožnosti,
  • urobiť zo svojej práce a každodennej činnosti cestu do neba.

Predhovor ku knihe napísal známy americký spisovateľ (prekladaný aj do slovenčiny) Scott Hahn, ktorý knihu označil za vynikajúcu.

Úvod ako aj prvú kapitolu si možno prečítať online.

Foto – http://ericsammons.com/about.html

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in OPUS DEI and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s