2012 – rok výročí v Opus Dei

Začiatky uplynulých troch desaťročí sa niesli v znamení významných udalostí pre Opus Dei, ktorého poslaním je propagovať všeobecné povolanie ku svätosti medzi laikmi v ich každodennom živote – napísal Jim Graves v National Catholic Reporter.

V roku 1982 schválil Ján Pavol II. zmenu štatútu tejto organizácie zo sekulárneho inštitútu na osobnú prelatúru. V roku 1992 bol zakladateľ Opus Dei Josemaría Escrivá blahorečený a v roku 2002 bol svätorečený. Prelatúra si teda v tomto roku pripomína tieto významné udalosti, a súčasne sa teší stálemu rastu a ďalekosiahlemu vplyvu vo svojom poslaní.

Pápež Benedikt XVI vždy podporoval jedinečný apoštolát Opus Dei. Pri príležitosti kanonizácie svätého Josemaríu, vtedy ešte kardinál Josef Ratzinger vyjadril presvedčenie, že posolstvo tohto svätca pomáha naprávať chybnú predstavu o svätosti – teda že svätosť je vyhradená len pre ,,velikánov“. Nedávno pápež Benedikt adresoval najvyššiemu predstaviteľovi Opus Dei, sedemdesiatdeväťročnému biskupovi Javierovi Echevarria Rodriguezovi tieto slová: ,,Keď roznecujete úsilie o osobnú svätosť a apoštolskú horlivosť u svojich kňazov a laických členov, neprináša to len nárast členov, ktorí sú vám zverení, ale tým poskytujete aj účinnú pomoc Cirkvi v jej naliehavej evanjelizácii súčasnej spoločnosti.“

Opus Dei (latinský názov pre Božie dielo), bolo založené mladým kňazom Josemaríom Escrivá v roku 1928, schválené pápežom Piusom XII. v roku 1950. V súčasnosti má asi 90 tisíc členov po celom svete a typickými prvkami apoštolátu sú duchovné obnovy, duchovné cvičenia a nábožensko-vzdelávacie krúžky. Členovia Opus Dei tiež riadia viaceré školy, medzi nimi aj uznávanú IESE Buiness School, vysokú školu manažmentu na Navarrskej univerzite v Španielsku.

………………………………………………………………

18. až 20. mája príde na návštevu Slovenska biskup, prelát Opus Dei, Mons. Javier Echevarría, aby lepšie spoznal ľudí a apoštolskú prácu v našej krajine.

 V rámci návštevy sa dňa 19. mája o 16:00 hod. uskutoční generálna beseda v konferenčnej sále hotela Carlton v Bratislave. 

Ide o výnimočnú príležitosť, nakoľko Mons. Echevarría, ktorý v súčasnosti stojí na čele Opus Dei, žil po boku zakladateľa Opus Dei, svätého Josemaríu Escrivá de Balaguer, dve desaťročia. Na nadchádzajúcu návštevu Slovenska sa veľmi teší a stretnutie s ním môže byť dobrou príležitosťou dozvedieť sa viac o počiatkoch Opus Dei od osobnosti, ktorá pri nich stála.

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in OPUS DEI. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s