Budúcnosť Cirkvi ma netrápi

Hneď na úvod by som sa chcel ospravedlniť tým veriacim, ktorí si možno titulok vysvetlili ináč ako bol myslený. Nechcel som tým povedať, že mi je budúcnosť Cirkvi ľahostajná, ale jednoducho že je v dobrých Rukách. V noci teda treba pokojne spávať, ale cez deň mať oči otvorené, ruky a nohy k dispozícii.

,,Jedna vec je na tomto svete odlišná od všetkých ostatných. Má svoju osobnosť a silu. Je možné ju rozpoznať a keď ju ľudia rozpoznajú, buď ju nesmierne milujú, alebo ju nenávidia. Je to Katolícka cirkev. V tejto domácnosti má ľudský duch aj strechu aj kozub. Mimo nej je noc.” (Hillaire Belloc).

Teraz by bolo potrebné dať vysvetlenie bratom evanjelikom, nechcel som sa ich dotknúť. ,,Tých, čo sa v súčasnosti rodia v spoločenstvách, ktoré vznikli z takýchto rozštiepení, „a sú poučení vo viere v Krista, nemožno obviniť z hriechu oddelenia a Katolícka cirkev ich objíma s bratskou úctou a láskou… V krste sú ospravodlivení vierou,(1271) včlenení do Krista, a preto sú právom poctení menom kresťan a synovia Katolíckej cirkvi ich oprávnene uznávajú za bratov v Pánovi.“ (KKC 818)…. „Veď tí, čo veria v Krista a riadne prijali krst, sú v istom, hoci nedokonalom spoločenstve s Katolíckou cirkvou.“ (KKC 838).

Tento blog však má byť o budúcnosti, a nie návratom do minulosti. V prítomnosti sa stále viac množia útoky na kresťanstvo a na Cirkev. Asi 130 krajín sveta má oficiálne zakomponovaný nepriateľský postoj voči kresťanstvu vo svojej domácej politike, tých 50 najagresívnejších vedie Severná Kórea, Afganistan a Saudská Arábia a tabuľku uzatvára Malajzia. Mimochodom, na 15 mieste je slovenská dovolenková destinácia Egypt. Sinaj je neskutočné miesto, ale podporovať ekonomiku štátu, ktorý v súčasnosti oficiálne prenasleduje kresťanov, je na zváženie. Odporúčam Rodos.

To všetko je však len vonkajšia stránka veci. Oveľa vážnejšie je, že aj v západnom svete sa kresťanské hodnoty otvorene, ale aj s rafinovanou skrytosťou systematicky demolujú. Od poslancov Európskej únie, cez OECD v školstve, až po komerčné televízie typu ,,Žalúzia“. Relativizmus už nie je len jedna z možných volieb, ale temer na každom kroku nariaďovaný diktát.

,,Cirkev bude v budúcnosti malá“, hovorí profesor Ratzinger. Je zaujímavé, že Josef Ratzinger hovoril o takejto vízii pre vieru a Cirkev ešte v roku 1969, keď bola prvýkrát publikovaná jeho kniha ,,Viera a budúcnosť”(preklad úryvku). Hovorí o Cirkvi, kde sa kladú oveľa väčšie požiadavky na iniciatívu jej individuálnych členov:

Ale keď sa pominie táto skúška preosievania, začne z takejto duchovnejšej a jednoduchšej Cirkvi prúdiť jedna obrovská sila. Ľudia v totálne naplánovanom svete sa budú cítiť nevýslovne osamelí. A keď už úplne stratia víziu Boha, budú pociťovať celú hrôzu svojej biedy. A potom objavia ten malý košiar veriacich ako niečo úplne nové. Objavia ich ako nádej, ktorá je im určená, ako odpoveď, ktorú po celý ten čas potajomky hľadali.

 ,,A brány pekelné ju nepremôžu!“ ( Mt 16,18 ), je stopercentné uistenie, ale hrozí aj nebezpečenstvo ,,uspávanky“. Preto možno v noci pokojne spávať, ale cez deň mať oči otvorené, ruky a nohy k dispozícii. A možno aj v noci…

Foto – http://www.opusdei.org/

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in VIERA. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s