Pozoruhodná cesta do Opus Dei

Ľudia si nachádzajú cestu do Opus Dei rôznymi spôsobmi, ale pre Holanďanku Louisu Shinovú bolo toto osobné stretnutie skutočne nezvyčajné. Narodila sa v južnom Holandsku, na škole sa zoznámila so svojím budúcim manželom, technikom v jadrovej elektrárni. Neskôr sa presťahovali do Talianska, žili v malom mestečku na brehu Lago Maggiore, mali spolu dvoch chlapcov a jedno dievča. Deti chodili do medzinárodných škôl, v multilinguálnom prostredí, rozprávali holandsky, taliansky, francúzsky.

Americký novinár John Allen opisuje tento príbeh vo svojej knihe o Opus Dei. Píše ako deti Shinovcov začali študovať v Amsterdame, bývali v centre Opus Dei a po krátkom čase sa na nich začali prejavovať zmeny k lepšiemu. Už sa toľko nehádali, boli zodpovednejší, dospelejší. Dcéra sa dokázala oveľa viac usmievať, bola spokojnejšia a vždy bola ochotná pomôcť s domácimi prácami.

Jedného dňa jej oznámili, že by chceli vstúpiť do Opus Dei a stať sa numerármi. Chvíľu si poplakala a manželovi ani nič nepovedala, nebola si v tej chvíli istá, čo si má myslieť o Opus Dei a manžel sa o to nijako veľmi nezaujímal. Potom jej deti  z ničoho nič  zavolali a navrhli, že budúci víkend by sa mohli celá rodina, všetci piati stretnúť v Ríme. V Ríme sa aj stretli, dve deti zobrali rodičov na prehliadku mesta, ale tretí zostal v hoteli, že musí vybaviť dôležitý telefonát. Keď sa potom vrátili z prehliadky mesta, syn im oznámil: ,,Zajtra ideme na omšu s pápežom“. Louisa celú noc nezažmúrila oka, hotelovej recepcii oznámila, že ak ju ráno o štvrtej nezobudia, tak im ani účet nezaplatí.

Celá rodina sa potom vybrala na omšu s pápežom a po jej skončení im oznámili, že si môžu aj krátko pohovoriť s Jánom Pavlom II. Louisin manžel začal s otázkou z oblasti svojho profesionálneho záujmu: ,,Svätý otec, čo si myslíte o jadrovej energetike“? Samozrejme to nebola žiadna typická otázka, aké sa kladú po svätej omši, ale Jána Pavla II. to vôbec nevyviedlo z miery. ,,Výskum má vždy svoj význam“, povedal. ,,Musíme toho ešte veľa skúmať, a ak je niečo čisté a dostupné, potom je to aj dobrá vec“. Louisa hovorí, že jej manžel bol spokojný s touto odpoveďou.

Potom prišla na rad ona a rozhodla sa pre otázku ,,iného kalibru”. Ukázala na svoje deti a povedala: ,,Svätý otec, máme tri deti v Opus Dei a veľa o tom nevieme. Počuli sme od ľudí už rôzne názory, niektoré pozitívne, niektoré negatívne. Povedzte mi, čo si vy myslíte, pretože váš názor je ten jediný, ktorý pre mňa zaváži”. Pápež sa na ňu pozrel a povedal: ,,Toto sú vaše deti”? Louisa odpovedala áno a potom sa pápež obrátil k jej trom deťom a začal sa s nimi rozprávať. Chvíľu s nimi len tak voľne viedol reč, očividne s pozitívnymi dojmami a potom sa obrátil na Louisu a jej manžela.

Pápež sa pozrel priamo na oboch rodičov, usmial sa a povedal: ,,A vy ešte nie ste členovia”?

Potom už veci nabrali rýchly spád.

Ešte k tomu treba dodať, že na druhý deň boli Shinovci na audiencii u biskupa Alvara del Portilla, preláta Opus Dei. Znovu im povedali, že sa môžu pýtať a tak sa jej manžel rozhodol, že toto bude definitívna skúška. Obrátil sa na Portilla: ,,Otče, čo si myslíte o jadrovej energetike”? A keď im prelát odpovedal prakticky tými istými slovami ako Ján Pavol II., Shinovci sa rozhodli pre Opus Dei.

Zakrátko potom sa Louisa a jej manžel stali supernumerármi v Opus Dei.

Úryvok z knihy Opus Dei od Johna Allena.

Preklad a redakčná úprava – bloger

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in OPUS DEI and tagged , . Bookmark the permalink.

One Response to Pozoruhodná cesta do Opus Dei

  1. Andrej píše:

    Tu knihu som čítal už dávnejšie a tento príbeh som si už veru nepamätal. Vďaka za pripomenutie!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s