Augiášov chliev jednou lopatou?

Minister Čaplovič ešte ani nemal dekrét v rukách a už vyslal na verejnosť sondičku, ako budú ľudia reagovať na jeho prvé systémové opatrenie. Na gymnáziá by mali právo ísť študovať len žiaci s priemerom do 1,5. Vlastne s tým treba niečo robiť, lebo do prvého ročníka gymnaziálnych lavíc zasadajú aj neskutočne ,,podvzdelaní“ deviataci.

 Jedna lastovička leto neurobí a systémy treba poprekopávať od podlahy. Druhou sondičkou chce minister Čaplovič zmraziť vznik ďalších súkromných škôl. Vlastne aj s tým treba niečo robiť, škôl je priveľa a naháňajú sa za normatívmi, za peniazmi za žiaka. V tomto prípade však už začína blikať aj varovná kontrolka, nebudú sa tie systémy prekopávať na smerácky socialistický obraz?

 Školstvo nerobia ministri, metodici, didaktici, systémoví inžinieri vzdelávania. Školstvo stojí a padá na učiteľovi. To sú tie takzvané ľudské zdroje. Novému ministrovi školstva by som poprial, aby zobral naozaj veľkú lopatu a začal riešiť práve tieto ľudské zdroje v školstve. Za posledných 20 rokov veľmi zanedbaná oblasť, spoločnosťou zaznávaný sektor, odrádzajúce finančné ohodnotenie, sekretársky štýl práce.

 Učitelia potrebujú kompetencie, autoritu, dôveru. Bez tohto bude mať minister Čaplovič v najlepšom prípade  dobre premakaný systém, ale len s ozubenými kolieskami.

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in ŠKOLA and tagged , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Augiášov chliev jednou lopatou?

  1. Anonym píše:

    Vynikajúci komentár 🙂 Najradšej by som si niečo takéto prečítal v nejakom konkrétnejšom a populárnejšom médiu. Len tak ďalej !

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s