Rabín Sacks: Stratila Európa dušu?

,,Čo osoží Európe, keby aj celý svet získala a stratila by svoju dušu”, pýta sa hlavný britský rabín lord Jonathan Sacks a pokračuje: ,,Stabilizovať euro je jedna vec, ale vyliečiť kultúru, v ktorej sa Európa ocitá, je niečo celkom iné.

Rabín Sacks bol na návšteve u pápeža Benedikta XVI. a neskôr vystúpil s touto svojou prednáškou na Gregoriánskej univerzite. Hovoril o judeo-kresťanských základoch európskej civilizácie a ekonomiky, hĺbavá reflexia, zaujímavý ekonomický nad-hľad, poukazujúci na judeokresťanské hodnoty, z ktorých vznikla trhová ekonomika a ktoré súčasný ekonomický systém zamenil za techniky rýchleho zbohatnutia, za konzumnú spoločnosť, ktorá vyciciava našu morálnu silu. Dôsledkom toho je, že Európa sa nachádza vo veľkej morálnej a hodnotovej kríze. Zaujímavá je jeho záverečná vízia, ktorú ponúka ako spoločnú platformu pre obe náboženstvá.

Čo môžeme urobiť my, ktorí máme vieru v Boha, ktorí veríme, že Boh verí ľudstvu? Rád by som spomenul ten príznačný výrok pápeža Benedikta XVI., ktorý tak často používal: tvorivá menšina. Ak židia vedia ako na to, prinajmenšom v jednej oblasti, tak je to ako byť tvorivou menšinou. A duo je silnejšie než sólo. Bez akejkoľvek ašpirácie na moc by sme sa mali snažiť o podporu toho najzanedbávanejšieho zdroja v konzumnej a na profit orientovanej spoločnosti – a tým zdrojom je altruizmus.

Mali by sme zapojiť ekonomických lídrov, aby nás naučili, že trh potrebuje aj morálku, že bez silných etických základov sa síce môže dospieť ku krátkodobému úspechu, ale bez dlhodobej udržateľnosti, že svedomie nie je len pre slabochov, ale že je základom vzájomnej dôvery, od ktorej závisí celé podnikanie, finančné inštitúcie a celá ekonomika.

Mali by sme využiť toto obdobie recesie, aby sme navrátili miesto v spoločnosti tomu, čo má hodnotu, aj keď nie vyčísliteľnú cenu: manželstvu, rodine, domovu, času, ktorý rodičia venujú svojim deťom, reálnym priateľstvám, ktoré budujú komunitu, zmyslu pre vďačnosť a vďakyvzdanie, ochotu podeliť sa s Božím požehnaním s tými, ktorý ho majú menej. Sú to skutočné zdroje trvalého šťastie a je to aj empiricky dokázané.

Mali by sme znovu obnoviť ten alternatívny svet sabatu, ten jeden deň zo siedmich, v ktorom stanovujeme limity trhu, aby nás nezotročoval so svojím lákaním sirény. Namiesto toho by sme mali dať našim vzťahom príležitosť dozrievať a našim dušiam čistý vzduch, ktorý tak potrebujú dýchať.

Keď si Európa obnoví svoju dušu, obnoví si aj svoje schopnosti na vytváranie prosperity. No predovšetkým musíme mať na pamäti jednu vec: ľudstvo nebolo stvorené aby slúžilo trhu. Trh bol vytvorený, aby slúžil ľudstvu.

Preklad a úprava – bloger

Reklamy

About cyrilsebo

Tento blog je o dvoch trpaslíkoch, ale kameň je ten istý.
This entry was posted in SPOLOČNOSŤ and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s